Czerwcówka z Ashtanga Jogą w Starej Szkole w Harszu nad Jeziorem na Mazurach

 
10. - 14. czerwca 2020

prowadzi Marek Łaskawiec

​Wyjazd przeznaczony jest dla osób na każdym poziomie zaawansowania.

 

Zapraszamy na Czerwcówkę z jogą do magicznej Starej Szkoły w Harszu na Mazurach. Będziemy praktykować energetyczną, oczyszczającą i kojącą ashtanga jogę z widokiem na jezioro oraz zagłębiać w medytacji i filozofii jogi, delektować się przyrodą i pyszną, zdrową kuchnią wegetariańską.

PROGRAM

 

JOGA

Dzień zaczynać będziemy od praktyki Ashtanga Jogi. W rodzaj i intensywność praktyki dopasowana będzie do stopnia zaawansowanie uczestników. Będzie to praktyka typu Mysore (dla wszystkich, którzy regularnie praktykują Ashtangę od min. 3 miesięcy) oraz – o ile będzie taka potrzeba - praktyka prowadzona w grupie początkującej. Podczas zajęć warsztatowych zajmiemy się wybranymi elementami praktyki takimi, jak oddech, utrzymanie skupienia uwagi.

 

WIECZORNE SPOTKANIA I MEDYTACJE

Wieczorem rozmawiać będziemy o jodze i o tym jak praktykować ją we współczesnym świecie na macie i poza nią. Zgodnie z tradycją zajęcia będziemy rozpoczynać i kończyć intonowaniem mantr w Sanskrycie (tzw. chanting). Dzień kończyć będziemy wieczorną medytacją przed snem dla chętnych. Podczas spotkań wieczornych zagramy także w edukacyjną grę planszową o jodze – Yogaloka (więcej informacji na yogaloka.pl).

MAREK ŁASKAWIEC

Zaczęło się niewinnie. Jako zapalony tenisista poszedłem na jogę, żeby się trochę porozciągać i … wciągnęło mnie na dobre. Dzięki jodze nieoczekiwanie wiele się w moim życiu zmieniło – patrzenie na świat, dieta, sposób spędzania wolnego czasu. Jak mawia Richar Freeman: "Yoga ruins your life. But trust me – it’s a good thing". Po paru latach regularnej praktyki pod okiem Przemka Nadolnego zacząłem najpierw asystować, a potem sam prowadzić zajęcia. Miałem szczęście uczestniczyć w warsztatach wielu znakomitych nauczycieli jogi: Richarda Freemana, Johna Scotta, Larugi Glaser, Kino MacGregor, Ty’a Landruma, Tarika van Prehn oraz Lei Marie Perfetti.  Tajniki korekt podczas praktyki I-szej i II-giej serii Ashtanga Vinyasa Jogi pogłębiałem na zajęciach z Manju Joisem.  Dzięki warsztatom z anatomii Davida Keila oraz Stu Girlinga zmieniłem sposób patrzenia na ludzkie ciało. Miałem okazję rozwijać praktykę pranajamy dzięki radom Davida Garriguesa oraz Sami Mälkiä. Pasjonuje mnie filozofia i historia jogi – na tyle mocno, że oprócz lektur własnych skończyłem kursy „Wprowadzenia do historii i filozofii jogi”, „Historii i filozofii Joga Sutr Patanjalego” oraz „Wprowadzenia do Wedanty i filozofii Sankhya”. Jestem redaktorem portalu www.bosonamacie.pl, gdzie m.in. prowadzę bloga „Pies z głową w bok”. Piszę również do miesięcznika „Joga”. Stworzyłem edukacyjną grę planszową o jodze – Yogaloka, w którą gramy zwykle podczas moich warsztatów."

PLAN WYJAZDU

Poniżej orientacyjny plan wyjazdu (może ulec drobnym zmianom).

MIEJSCE

 

STARA SZKOŁA W HARSZU

Harsz znajduje się w pięknym miejscu oddalonym jedynie 18 km od Giżycka i 11 km od Węgorzewa. Malowniczy Harsz został założony w 1550 roku. Charakteryzuje go stara, nieregularna zabudowa, która idealnie wkomponowuje się w lekko pagórkowaty teren otoczony rozległymi lasami. Jest to jedno z piękniejszych miejsc w Polsce, a dzięki wyjątkowej lokalizacji atrakcje mazurskie są w zasięgu wycieczki rowerowej lub szybkiej podróży samochodem. 

Ze Starej Szkoły do jeziora jest tylko kilka kroków. Od linii brzegowej dzieli tylko ulica. Część pokoi ma widok na jezioro, a część na nasz sad. Latem można skorzystać z rowerów wodnych, kajaków, łódek lub popływać w krystalicznie czystej wodzie. Jezioro Harsz, jest wyjątkowo spokojne, nie ma dużego zagęszczenia i nie ma na nim nadmiaru hałasu. Dzięki trawiastej plaży z łagodnym, czystym wejściem do wody, kąpiel w jeziorze to prawdziwa przyjemność.

Wspólna przestrzeń jest tak wyposażona, żeby można było wygodnie usiąść i spędzić czas razem. Na drugim piętrze jest kuchnia z lodówką do dyspozycji gości, regały z ciekawymi książkami i wygodne miejsca do siedzenia. Na parterze znajduje się salon z kominkiem.

POKOJE

Dostępnych jest 9 pokoi z widokiem na jezioro i pokoje z widokiem na sad, które pomieszczą komfortowo 22 osoby. Każdy pokój jest urządzony ze smakiem i charakteryzuje się wyjątkowym klimatem. Każdy pokój ma własną łazienkę.

EKO KUCHNIA

W Starej Szkole zdrową i smaczną kuchnię prowadzą Ania i Grzegorz, którzy nie korzystają z półproduktów, własnoręcznie robią sery, jogurty i przetwory, praktykując zasady slow food. Z pieczołowitością wykorzystują sezonowe dobra natury i uprawy z własnego ogrodu warzywnego. Współpracują z lokalnymi hodowcami.  Guacamole, pasta z fasoli, wegański bigos czy pyszne koktajle owocowe i warzywne – to tylko namiastka tego, co wegańskim gościom serwuje Ania, która od prawie 30 lat jest wegetarianką, a od roku weganką. W wegańskim zaciszu kuchni obowiązkowo króluje mleko sojowe, migdałowe, tofu oraz owoce i warzywa z własnego ogródka- wszystko po to, by pobyt w Starej Szkole był pełen wysublimowanego i zdrowego smaku.

 

Wyżywienie jest wegetariańskie. W cenie wyjazdu można również wybrać dietę wegańską lub bezglutenową –prosimy o zgłoszenie mailowo najpóźniej tydzień przed wyjazdem: info@yogarepublic.pl.

SALA DO JOGI

Sala do jogi z drewniana podłogą i niezapomnianym widokiem na jezioro.

DOJAZD

Adres: Stara Szkoła w Harszu, Harsz 25/5, 11-610 Pozezdrze. Z Warszawy dojazd to ok. 278 km i wg. Google Maps zajmuje 3h 47 min.

 

Koordynaty geograficzne: 54.143597, 21.788420

ŚRODA 10. czerwca

od 18.00

 

19.30

20.30

PRZYJAZD I ZAKWATEROWANIE

KOLACJA

SPOTKANIE: Zapoznawcza rozmowa, krótkie wprowadzenie do programu warsztatów. Pytania i odpowiedzi.

CZWARTEK 11. czerwca

7.30

7.45 - 9.00

 

9.00 - 10.00

10.00

11.30

13.30

15.30

18.00

19.00

KAWA, HERBATA, OWOCE
JOGA: Poranna praktyka Mysore

JOGA: Praktyka prowadzona dla początkujących
ŚNIADANIE

ZAJĘCIA WARSZTATOWE: Oddech i skupienie uwagi w praktyce asan.

OBIAD

ZAJĘCIA WARSZTATOWE: 
Techniki pracy z oddechem, część 1. Podczas warsztatu omówimy różnicę między oddechem podczas praktyki asan a oddechem podczas praktyki prāṇāyāmy. Poznamy również podstawowe techniki przygotowujące do praktyki prāṇāyāmy.
KOLACJA

WIECZORNA PRAKTYKA RELAKSACJI JOGĄ

PIĄTEK 12. czerwca

7.30

7.45 - 9.00

 

9.00 - 10.00

10.00

11.30

13.30

15.30

18.00

19.00

KAWA, HERBATA, OWOCE
JOGA: Poranna praktyka Mysore

JOGA: Praktyka prowadzona dla początkujących
ŚNIADANIE

ZAJĘCIA WARSZTATOWE: Techniki pracy z oddechem, część 2. Podczas warsztatu poznamy kolejne techniki przygotowujące do praktyki prāṇāyāmy.

OBIAD

ZAJĘCIA WARSZTATOWE: 
Rozszyfrowujemy mantry. Podczas warsztatu porozmawiamy o tym, jakie znaczenie mają mantry w tradycji jogi i co znaczą. Nauczymy się także intonować niektóre z nich.

KOLACJA

PRELEKCJA I DYSKUSJA: Joga wg. Ganeśy – czyli joga umysłu. Podczas spotkania poszukamy możliwych interpretacji jednej z najsłynniejszych historii o Geneśy i zastanowimy się jakie tkwi w niej symboliczne znaczenie ważne dla praktykujących jogę.

OKOLICA

Poniżej kilka z licznych atrakcji w okolicy - jak ktoś pragnie wypełnić dzień czymś poza jogą, to ma szeroki wybór:

  • Wielkie mazurskie jeziora Dargin, Mamry, czy Święcajty wraz z całą ofertą rozmaitych atrakcji turystyczno-rekreacyjnych znajdują się w odległości 2-3 kilometrów od Harszu.

  • Wycieczki rowerowe - obiekt posiada rekomendację MPR – Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo. Więcej o Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo przeczytać można na stronie internetowej www.greenvelo.pl

  • Spływy kajakowe jedną z pobliskich rzek: Węgorapą lub Sapiną to kilka godzin sam na sam z przyrodą i niezapomniane przeżycie.

  • Pas umocnień i bunkrów z II wojny światowej w Mamerkach

  • Ostoja żubrów w Puszczy Boreckiej

  • Piramida-grobowiec w Rapie

CENY

1 299 zł / 1 399 zł

Cena za wyjazd obejmuje zajęcia, wyżywienie oraz pobyt.

rezerwacja miejsca do 10. maja / rezerwacja miejsca od 11. maja (obowiązuje data wpłaty zadatku)

Dostępne są pokoje dwu- i trzyosobowe​. Każdy pokój jest wyposażony w łazienkę. O wyborze pokoju decyduje kolejność oraz układ rezerwacji. Pokoje będą ostatecznie przydzielane po zamknięciu listy uczestników.

REZERWACJA

Rezerwacji można dokonać wpłacając 599 zł zaliczki lub całość kwoty na konto po uprzednim zapisaniu się na listę uczestników mailem: info@yogarepublic.pl. Zaliczka podlega zwrotowi jedynie, jeżeli zwolnione miejsce zostanie zarezerwowane przez inną osobę. Reszta kwoty płatna przelewem do 4. kwietnia lub gotówką na miejscu pierwszego dnia wyjazdu.


Nazwa odbiorcy: Yoga Republic s.c.
Nr konta: 61 1440 1387 0000 0000 1319 5412
tytułem: Stara Szkoła w Harszu, termin, imię i nazwisko, nr kontaktowy

NAPISZ DO NAS

SOBOTA 13. czerwca

7.30

7.45 - 9.00

 

9.00 - 10.00

10.00

11.30

13.30

15.30

18.00

19.00

KAWA, HERBATA, OWOCE
JOGA: Poranna praktyka Mysore

JOGA: Praktyka prowadzona dla początkujących
ŚNIADANIE

ZAJĘCIA WARSZTATOWE: Omówienie wybranych elementów Pierwszej Serii Ashtanga Jogi.

OBIAD

ZAJĘCIA WARSZTATOWE: 
Ulotna sztuka koncentracji. Podczas warsztatu zastanowimy się na czym polega sztuka koncentracji uwagi podczas praktyki asan oraz podczas medytacji. Będzie trochę teorii, ale głównie zajęcia praktyczne.
KOLACJA

YOGALOKA – czyli gra planszowa o jodze. Zagramy edukacyjną grę, dzięki której poznamy podstawowe pojęcia z teorii jogi i zastanowimy się, jakie mają one znaczenie dla naszej praktyki.

NIEDZIELA 14. czerwca

7.30

7.45 - 9.00

 

9.00 - 10.00

10.00

11.30

13.30

14.30

15.30

KAWA, HERBATA, OWOCE
JOGA: Poranna praktyka Mysore

JOGA: Praktyka prowadzona dla początkujących
ŚNIADANIE

ZAJĘCIA WARSZTATOWE: Jak medytował Patañjali – próba rekonstrukcji. Podczas warsztatu poznamy główne zasady medytacji wg. Patañjalego i spróbujemy przetestować je w praktyce.

OBIAD

DYSKUSJA: Podsumowanie warsztatu. Pytania i odpowiedzi.

WYJAZD